Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Camii | Selamet Derneği

Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Camii

Kalıcı Eserler

Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Camii

Geri Dön

Asırlar boyunca adalet ile hükmettiği topraklara sayısız eser kazandıran bir medeniyetin temsilcileri olarak bugün de dünyanın farklı coğrafyalarında mazlum ve muhtaç insanlarla bir ve beraber oluyoruz. Yıllarca sömürülen, kaynakları ırkçı emperyalizm tarafından tüketilen başta Afrika kıtası olmak üzere müslümanların yaşadığı her ülke ve bölgenin selameti için canla, başla çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.

Bangladeş Hakkında

Bangladeş, Güney Asya’da bir ülkedir. Myanmar ile Hindistan sınır komşusudur. Bangladeş’in anlamı “Bengal’in ülkesi” olup resmî dili Bengalcedir. Nüfusun %89’u Müslüman, resmî dini İslam’dır. Geri kalan kısmı Hindu ve Budisttir.

1971 senesine kadar Pakistan’ın “Doğu Pakistan” adlı eyaleti, daha önceleri de İngilizlerin Kıta Hindi’nde Bengal eyaleti idi. Kuzey-güney arası 625 kilometre, doğu-batı arası 304 kilometredir. Yaklaşık 200 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülke bugün sıklıkla Arakan mülteci krizi kapsamında konuşulmaktadır. Aslına bakılırsa Bangladeş de sınırındaki diğer milletler kadar ihtiyaç sahibi bir ülke konumundadır. Su ve gıda alanlarında problem yaşayan halk, bir çok bölgede güç yetiremediği için yeni cami ve medrese yapamamakta ve bu alanlarda da yardım talep etmektedir.

İnşaat devam ediyor.


Projenin Kapsamı

Necmeddin Erbakan Camii, Bangladeş’in Yousufpur bölgesinde bulunan Uttarpara köyünde inşa edilecektir. Bu alanda halkın gidebileceği en yakın cami bölgeye 2.6 kilometre uzaklığında olduğundan cemaatle namaz kılma hususunda sorunlar yaşanmaktadır. 100 metrekarelik bir alanla hizmet verecek olan bu yapının 320 aileye hizmet etmesi beklenmektedir. Tamamlandığında 200 kişinin aynı anda namaz kılacağı bir yapıya kavuşulacaktır. Elektrik olarak sıkıntısı bulunmayan bu bölgede kurulacak cami bölge insanı için önem taşımaktadır.

Projenin Amacı

Bu proje köylerine cami imkanı yaptırma gücü bulamayan bölge insanının ibadet sorununu çözmeye yönelik olarak tasarlanmıştır. Yaklaşık 3 ay gibi bir sürede bitmesi planlanan cami, bölgede yaklaşık 1000 kişiye hizmet vermesi amaçlanmaktadır.

Projenin Maliyeti

Necmeddin Erbakan Camii’nin tüm maliyeti 12.000 USD’dir.
Siz de imkanınız nispetince bu yapıya destek olabilirsiniz.